Spaľovače tukov

 

chudnutie spalovače

Aj vy ste sa už stretli s pojmom ako spaľovač tukov, karnitín, ALC, CLAkyselina hydroxycitrónová alebo prírodné diuretiká. Dnes je možné na internete nájsť veľké množstvo produktov, ako sú spaľovače tukov no len málo kto by si vedel vybrať bez pomocníka.

V našom článku spaľovače tukov sa dozviete rozdiely medzi jednotlivými spaľovačmi, ktoré trh ponúka. Načrtneme Vám, ako jednotlivé doplnky stravy pôsobia na chudnutie, redukciu váhy či zníženie podkožného tuku.

Ako schudnúť? Toto je otázka mnohých z Vás. Dnes sa pozrieme, čo by nám k vytúženému cieľu mohlo dopomôcť.

Často nesprávny pojem u ľudí, ktorý chcú rýchlo schudnúť je ten, že vyhľadávajú na internete pojmy ako tabletky na chudnutie, ako schudnúť z brucha či, ako rýchlo schudnúť. No za každým výsledkom musí byť drina. Doplnky stravy na chudnutie majú za úlohu napomáhať k cieľu každému kto sa o problematiku chudnutia zaujíma.    

   Obsah

  • Diétne nápoje
  • ALC (acetyl L-carnitine)
  • Prírodné diuretiká
  • Carnitin (karnitin)
  • Synephrine (synefrín)
  • HCA ( Kyselina hydroxycitrónová)

Diétne nápoje

dietne nápoje

Ako už všetci alebo väčšina z nás už vie, že nápoje s vysokým obsahom cukru nepôsobia na náš organizmu tým najlepším spôsobom. Dnes je doba kedy si športovci a fitness potrpia na správnom prísune látok, ktoré povzbudí či osvieži.

Diétne nápoje nemajú jednotné zloženie akurát môžeme konštatovať, že jediný spoločný znak je nízky obsah alebo žiadny obsah cukru. No za to v diétnych nápojoch bez problémov viete nájsť látky, ako je L-carnitín, taurín či kofeín. Diétne nápoje pre športovcov alebo fitness nie sú určené pre tehotné ženy a deti.

Diétne nápoje viete nájsť už zarobené, teda tekuté alebo aj vo forme prášku, kde je nutnosť prípravy daného nápoja. Samozrejme sa nám na trhu začali objavovať aj špeciálne fitness koktejly, ktoré sa skvelo hodia na desiatu či olovrant.  

ALC (acetyl L-carnitine)

alc

Acetyl L-carnitine inak povedané ALC napomáha telu vytvárať energiu a je dôležitý pri činnosti srdca, mozgu, svalov a ďalších. ALC je acetylovaná forma L - karnitínu.

 Acetylkarnitín sa štiepi v krvi na karnitín, ktorý telo používa na transport mastných kyselín do mitochondrií na odbúravanie. Najčastejšie acetyl L-carnitine môžeme nájsť v červenom mäse. ALC (acetyl L-carnitine) povzbudzuje Váš metabolizmus, aby pri cvičení spaľoval viacej tukov.

Karnitín je nevyhnutnosťou pre proces spaľovania tukov, keď nemáte dostatok kreatínu tuk sa nemá, ako dostať do mitochondrií a nemáte ho možnosť využiť ako palivo. Malo by pomôcť dostatočne dopĺňať kreatín.

 

 Prírodné diuretiká

prírodné diuretiká

Zjednodušene prírodné diuretiká sú látky, ktoré nám napomáhajú odvodniť organizmus. Zavodnený organizmus môže na seba upozorňovať rôznymi spôsobmi ako nárast váhy, opuchnutie horných alebo dolných končatín či nadmerným potením.

Prírodné diuretiká sa dajú nájsť aj vo voľnej prírode, a to ako koreňová zelenina. Z tohto uhlu môžeme uviesť do príkladu zeleninu, ako je uhorka, mrkva, cesnak, špargľa, ale aj paradajky.

Dnes je možné a kúpiť prírodné diuretiká aj ako doplnok stravy, kde sa výrobky môžu podieľať na odvodnení organizmu. Doplnky stravy ako prírodné diuretiká využívajú vrcholoví športovci, ale aj fitness. 

Carnitin (karnitin)

carnitin

l-Karnitín je derivát aminokyselín, ktorý je v dnešnej dobe známy tým, že distribuuje mastné kyseliny s dlhým reťazcom do mitochondriálnej matrice, kde dochádza k oxidácii mastných kyselín. Zjednodušene môže zabezpečovať odbúravanie tuku.

Pre skúsených karnitín je látka, ktorá sa vyskytuje v dvoch izoméroch: D-karnitín a L-karnitín.

Vo všeobecnosti sa dá konštatovať, že karnitín zintenzívňuje premenu tukov na energiu. Carnitin dnes zaužívaný aj, ako L- carnitin je molekula podieľajúca sa na procesoch v metabolizme tak, že mastné kyseliny biosyntetizuje v ľudskom tele pomocou aminokyselín  L-lyzínu a L-metionínu.

Carnitin alebo L carnitin, teda napomáha k spaľovaniu tuku a získavaniu energie už z vytvorených tukových zásob.

Carnitín sa dá nájsť aj v rozličných potravinách či v mäse. Ako príklad si môžeme uviesť mlieko, hydina či ryby. Dnes sa vyskytuje carnitin aj ako suplementačný výživový doplnok, ktorý preferuje obec športovcov a fitness na udržanie dosiahnutých hodnôt.

Synephrine (synefrín)

synefrin

Synefrín sa prirodzene vyskytuje v citrusových plodoch. Je preferovaný v doplnkoch výživy určených na chudnutie a zvýšenie, športového výkonu, a to, ako extrakt z citrusu aurantium a často sa kombinuje s kofeínom.

P-synefrín a kofeín sú látky, ktoré sú preferované v komerčných doplnkoch stravy určených na chudnutie kvôli ich údajným termogénnym účinkom.

Pri aktivácii β-3 adrenoreceptorov synefrínom môže dochádzať k zvýšeniu telesnej teploty, čo by malo zvyšovať telesný výdaj energie.  Radíme ho medzi najpopulárnejší a najpredávanejší suplement na redukciu hmotnosti.

HCA ( Kyselina hydroxycitrónová)

hca

HCA, teda kyselina hydroxycitrónová je extraktom z plodu garcinia cambogia. Tento doplnok výživy používajú športovci s nadváhou, ktorý majú v zaujme schudnúť.  HCA napomáha k potláčaniu tvorbe mastných kyselín a bráni cukrom premieňať sa na zásoby tuku.

Podieľa sa aj na zníženiu chuti do jedla, čo má za následok menší príjem. Pri správnej kombinácii s cvičením sa dá hovoriť o priaznivých účinkoch pri redukcii telesnej váhy.

 Užívanie kyseliny hydroxycitrónovej priaznivo dopomáha k spaľovaniu podkožného tuku. Je možné HCA použiť aj vo fázach rysovania. 

 

Ak sa Vám článok páčil neváhajte sa oň podeliť s Vašimi známymi či kamarátmi. 

 

Autor : Peter Porubský.  Foto: Depositphotos Inc 

 Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Acetylcarnitine

https://sk.wikipedia.org/wiki/Karnit%C3%ADn

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31906370/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21561431/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Karnit%C3%ADn

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28058460/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29727404/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28271601/

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie