Šesť vecí, ktoré ste o svaloch nevedeli.

 

 sval

 

Bez našich svalov by sme nemohli robiť vôbec nič napríklad dýchať, prehĺtať, hýbať sa, a tak ďalej.

Aj, keď vieme, že svaly sú pre náš život nevyhnutné, stále veľa o nich nevieme tu je šesť údajných faktov, ktoré ste o svojich svaloch pravdepodobne nevedeli.

 

(1.)

Vo vašom tele sa nenachádza iba jeden silný sval je ich oveľa viac.

     svaly

Je dosť možné, že ste niekde počuli, že jazyk je najsilnejším svalom v tele. Váš jazyk je veľmi silný a pružný a kombinácia týchto vlastností je veľmi pôsobivá.

Ale štúdia vraj ukázali, že existuje veľmi veľa spôsobom, ako merať, ktorý kolvek sval v našom tele a následne ho korunovať za najsilnejší sval v našom tele. Napríklad lýtkový sval vyvíja veľmi veľkú silu pričom naša čeľusť vyvíja najväčší tlak. A gluteus maximu s je najväčší sval v tele.

Keď sa pozrieme na rôzne časti ľudského tela musíme brat do úvahy, že každá časť našeho tela je výnimočná a tam patria aj naše svaly, ktoré majú osobitý význam a svoju jedinečnú funkciu v ľudskom tele.

 srvátkový proteín

Hovadzí proteín

(2.)

Svaly rastú, keď spíte 

 svaly spanok

Keď zaspíte v hlbokej regenaračnej fáze spánku sa Vaše svaly uvoľnia a zvýši sa prietok krvi v tele takisto aj vo svaloch. Podľa Národnej nadácie pre spánok sa počas spánku uvoľňuje hormón, ktorý podporuje vývoj svalov a tkaniva. Tkaniva sa regenerujú / opravujú.

Ľudské telo bez dostatočného spánku sa nedokáže správne regenerovať a nemôžete očakávať výsledky, ktoré by Vás uspokojili.

 

(3.)

Svaly tvoria 85 % vášho telesného tepla.

teplota tela 

Určite každý z nás mal niekoľko krát zimnicu alebo pocit chladu.

Keď receptory pokožky vyšlú signál chladu, Mozog vyvolá nedobrovoľne svalové kontrakcie či, že chvenie vlasov, aby sa telo zohrialo na pôvodnú teplotu.

Sval v ľudskom tele, keď sa stiahne vydáva teplo pri opakovaní tohoto úkonu dokáže sval vytvoriť veľa tepla.

 (4.) 

Je jednoduchšie nabrať svaly, ako ich stratiť.

 telo sval

Štúdia vraj ukázali, že noví cvičenci nabrali 47% viac sily za dva mesiace silového tréningu.

Po dvoch mesiacoch, keď cvičenie začali brať s ľahkosťou, stratili Iba 23% tejto sily, údaje sú z magazínu Fitness

 

(5.)

Sval spaľuje viac kalórií ako tuk.

telo svaly strata 

Vaša bežná rýchlosť metabolizmu a počet kalórií, ktoré vaše telo spali bez toho, aby ste vyvíjali nejakú telesnú aktivitu je spojená s Vašou stavbou tela.

Ale sval, ten je viac metabolický aktívny ako tuk. To znamená, že prirodzene spaľuje viac kalórií ako, keď ste v k ľudovom režime.

 

(6.)

Svalové tkanivo tvorí 35 až 40 % vašej telesnej hmotnosti.

telo váha kg

V ľudskom tele sa nachádza 650 svalov, ktoré podporujú pohyb, kontrolu chôdze, rozprávanie sedenie, státie a mnoho ďalších funkcií, ktoré pomáhajú udržiavať správne držanie tela, cirkuláciu krvi a ďalších látok v tele.

 

Autor : Dávid Porubský.  Foto: Depositphotos Inc

 

https://www.huffpost.com/?guccounter=1

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29857854/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26144318/ 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie