Proteínové palacinky | Palacinky

 

palacinky úvod 2

 • < Palacinky história
 • < Druhy palaciniek
 • < Proteínové palacinky
 • < Proteínové palacinky v prášku ( Recept )
 • < Doma vyrábané proteínové palacinky ( Recept )
 • < Vegánske proteínové palacinky (recept)
 • < Banánové proteínové palacinky (recept)

Palacinky História

palacinky história

 Historici, vedci a archeológovia zistili z vykopávky človeka (Ľadca Otziho), že palacinky sa už konzumovali pred viac ako 5300 rokmi. Isté vedecké náznaky nám poukazujú na to, že sa palacinky vyskytovali už pred 30 000 rokmi (doba kamenná) v mnohých kultúrach po celom svete. Postupom času si ich zamiloval celý svet. V starovekom Grécku a Ríme sa o palacinkách písali rôzne básne či poézie. Palacinky sa v istom období radili aj medzi posvätné jedlá. Konzumovali sa hlavne pri raňajkách, ale to sa zachovalo v niektorých častiach sveta aj dodnes. Zaujímavosťou je fakt, že sám Veľký Napoleón Bonaparte si pred bojmi smažil palacinku a veril, že keď sa mu spáli boj nedopadne dobre.

 • V Afrike ju poznajú pod názvom pannekoek
 • V Japonsku sú známe pod názvom okonomiyaki
 • A v takom Grécku ich poznajú pod názvom tiganity

Druhy palaciniek

palacinky druhy

Palacinky sa v rôznych kútoch sveta pripravovali pomerne rovnakým receptom, a to voda alebo mlieko, múka a vajíčko. Ale vynaliezavosti v tvaroch a prílohách sa medze nekládli. Palacinky je možné podávať či už to pri raňajkách, oslavách, špeciálnych príležitostiach, či ako pochúťku (len tak). Obľúbené sú hlavne v Amerike, ale svojej obľube sa palacinky dočkajú v podstate v každom kúte sveta.

Jasné je, že skoro každý človek pozná palacinku. Klasická palacinka má pomerne dosť kalórii, preto sa obľube nedostaví hlavne skupine športovcov alebo ľudí, ktorí si pravidelne kontrolujú svoj nutričný prísun. Preto vznikol druh palaciniek, ktorý pozná široká skupina ľudí pod pojmom proteínové palacinky. Tieto palacinky našli svoju skupinu obľúbencov kvôli svojím nutričným hodnotám a primeranému obsahu proteínu.

Existuje mnoho receptov a spôsobov prípravy proteínových palaciniek. Ale pre ušetrenie času sa dnes na trhu objavujú proteínové palacinky v prášku, ktoré sa implementovali do života ľudí, ktorí kladú vysoké podmienky na príjem potravy. To znamená, že dnes aj vrcholoví športovci alebo skupina ľudí, ktorá koriguje svoju váhu môže dostať k palacinkám bez výčitiek. 

Proteínové palacinky

Ak patríte medzi obľúbencov palaciniek a chcete zároveň hľadieť na nutričné hodnoty potravín, ktoré konzumujete tak proteínové palacinky sú výborným riešením. Mnohí športovci, fitness a ľudia dodržujúci zdravý životný štýl konzumujú proteínové palacinky.

Sú vhodné napríklad na raňajky, kde proteínové palacinky majú veľmi dobrý prísun bielkovín a vlákniny. Ako sme už spomenuli je možné ich vyhotoviť buď pracnou prípravou alebo si proteínové palacinky vyhotoviť z prášku.

Proteínové palacinky v prášku si našli svoju skupinu obľúbencov vďaka rýchlosti prípravy a skvelej chuti pri čom majú bohatý prísun bielkovín a vlákniny. Vo všeobecnosti sa nedá preferovať jeden typ výrobku proteínových palaciniek, pretože každý výrobca vsádza na iný pomer príchutí a je to na každom zvlášť, čo mu zachutí a, čo nie.

Proteínové palacinky v prášku ( Recept )

proteinové palacinky

Ako sme už spomenuli proteínové palacinky v prášku šetria čas a sú skvelým pokrmom na začiatku dňa. Proteínové palacinky vyrábajú mnohí výrobcovia. Príprava je pomerne jednoduchá.Tak, ako je uvedené v návode. U mnohých výrobcov je príprava rovnaká. My si uvedieme jednu z nich.

Zmes proteínových palaciniek zmiešame v správnom pomere, ktorý je v návode na prípravu, zmiešame s mliekom alebo vodou a vytvorenú zmes vylejeme na rozohriatu panvicu. Mnohí športovci si zaužívali panvicu potrieť kokosovým maslom. Podľa priloženého návodu necháme proteínovú palacinku osmažiť z každej strany, taký dlhý čas, ako je uvedené v návode na prípravu. Podľa mojich skúseností je to niečo medzi 1 až 2 min.

Ale záleží na tom, ako máte silno nastavené vyhrievanie panvice. Proteínovú palacinku je možné si dochutiť čímkoľvek. Samozrejme v tomto prípade je logické proteínovú palacinku dochutiť niečím zdravým a chutným, ako je napríklad ovocie alebo fitness dochucovadlami. Pre lepšiu predstavu, ako proteínové palacinky v prášku vyhotoviť sme pre Vás pripravili krátky video návod, ktorý si po kliknutí na proteínové palacinky môžete pozrieť. Nám zostáva iba poželať dobrú chuť.

Doma vyrábané proteínové palacinky ( Recept )

proteínové palacinky doma_1

Domáce proteínové palacinky sa tešia veľkej obľube po celom svete. Tento druh palaciniek preferuje široká škála športovcov. Ten, kto má čas, a samozrejme chuť, si vie v domácom prostredí proteínové palacinky bez problémov upiecť.

Samozrejme, už z názvu proteínové palacinky vyplýva, že budeme potrebovať proteínový prášok. Aký si vybrať si musíte určiť sami či je to pre športovcov alebo pre tých, ktorí redukujú váhu, či pre ľudí, ktorí majú intoleranciu na laktózu. Vo všeobecnosti sa recepty na seba veľmi podobajú. Skúsime Vám predstaviť chutný a rýchly domáci recept na proteínové palacinky. 

Recept sa uvádza len v orientačných mierkach. ( no nám však chutí takto )

 • Múka - kokosová, mandľová alebo viaczrnná, ( ktorú preferujete )
 • Proteín - ako sme spomínali výber je podľa Vás. 
 • Vajcia - U nás preferujeme domáce. Ale toto je vyslovene na vašom zvážení
 • Soľ - malé množstvo štipka
 • Med - Med musí byť pravý!
 • Mlieko - Je na Vás aké máte radi kokosové, mandľové alebo obyčajné kravské.
 • Olej - Kokosový 

Z týchto ingradiencií je možné vykúzliť skvelé proteínové palacinky, ktoré vám určite budú veľmi chutiť.

My sme zvolili postup nasledovný: Ako prvé treba zamiešať múku, proteín a soľ.  Múka, my sme zvolili viaczrnnú,1 šálku. Protéínu sme pridali 2 čajové lyžičky. Soľ len tak medzi ukazovák a palec (štipku). Po zamiešaní tejto sypkej hmoty sme pridali mlieko 1 šálku a 2 vajíčka. Poriadne treba vymiešať všetky zmienené ingrediencie. Ďalej rozohriatú panvicu sme potreli kokosovým olejom.

Na panvicu sme vyliali jednu naberačku zmesi, ktorú sme vykúzlili, po cca 1/5 až 2 min. Proteínovú palacinku otočíme a necháme ju osmažiť aj z druhej strany. Pozor, sledujte farbu, aby ste ju nespálili. Po dokončení smaženia palacinky sa medze ozdobenia nekladú. Samozrejme, proteínovú palacinku je vhodné ozdobovať ovocím či fitness dochucovadlami. My sme vyskúšali tieto kombinácie:

 • Proteínová palacinka s arašidovým maslom a jahodami
 • Proteínová palacinka s bielym nízkotučným jogurtom posypaný mandľami a zaliaty javorovým sirupom
 • Proteínová palacinka s medom a lesným ovocím poliatá fitness topingom
 • Proteínová palacinka s banánmi, jahodami, čučoriedkami poliatá kakaovým fitness topingom

V skutočnosti sami môžete vidieť, že medze ochuteniu a skrášleniu proteínových palaciniek sa nekladú. 

 

Vegánske proteínové palacinky (recept)

vegánske proteínové palacinky

Stále väčší záujem rastie aj v oblasti vegánskych proteínových palaciniek. Takýto druh je možné v domácom prostredí vyčarovať tiež. Na prípravu budeme potrebovať len 7 ingrediencií.

 • Múka - kľudne použite špaldovú alebo bezlepkovú
 • Prášok do pečiva - Nebojte sa použiť palacinky budú nadýchané 
 • soľ - Klasická morská
 • Cukor - Použiť môžete stéviový, alebo kokosový, ale tak isto sa dá nahradiť aj javorovým sirupom
 • Mlieko - Sójové, kokosové, mandľové, alebo konopné. Podľa chuti.
 • Voda - Čistá z vodovodu :-)
 • Olej - Kokosový, avokádový alebo olivový 
 • Proteín - ryžový, alebo z rastlinných zdrojov

Recept na vegánske proteínové palacinky

V prvom rade si musíme vymiešať takzvané suché ingrediencie. To znamená 1 pohár múky, 1 lyžičku prášku do pečiva, štipku soli, tak medzi palec a ukazovák, cukor 2 lyžice a nakoniec 3 lyžice vegánského proteínu. Následne pridáme mlieko alebo vodu, podľa toho kto, čo môže cca 1 až 1/5 šálky. Tento  údaj je premenlivý a závisí od múky akú použijete, odporúčam začať postupne a podľa hustoty ukončiť prilievanie. Ďalej dôkladne vymiešame. Na panvicu pridáme nami zvolený druh oleja a necháme zohriať panvicu na ideálnu teplotu.

Zmes, ktorú sme vyčarovali pridáme na panvicu, pozor! zhruba 1/3 šálky. Necháme dôkladne prepiecť z každej strany cca 1-2 min, ale čas je závislý od teploty panvice. Takéto vegánske proteínové palacinky budú nadýchané a skvelé. Na ozdobenie je možné použiť akékoľvek ovocie, ktoré milujete alebo skvelé fitness topingy, alebo sirupy. Vegánske proteínové palacinky je možné uchovávať v chladničke max 4 dni a následne ich môžete zohriať v mikrovlnnej rúre. Dobrú chuť.

Banánové proteínové palacinky (recept)

banánové proteínové palacinky

Veľmi zdravou a zároveň chutnou variantou sú aj banánové proteínové palacinky. Tieto palacinky si našli obľúbencov zo strán fitness a športovcov ale aj (nešportovcov), nakoľko skvele chutia a sú nadýchané. Recept je mimoriadne jednoduchý. Poďme si tento skvelý recept na banánové proteínové palacinky predstaviť.

 • Proteín - Podľa vášho výberu, ale veľmi sa hodí s banánovou príchuťou 
 • Banán - Zrelší!
 • Vajíčka - Najlepšie z domáceho chovu :-)
 • Prášok do pečiva
 • Kokosový olej

Postup je mimoriadne jednoduchý. 2 veľké vajíčka si oddelíme od bielka a žĺtka. Bielka rozšľaháme na penu. Následne do rozšľahaného bielka pridáme 1 celý banán, 3 lyžice proteínu, 1 lyžičku prášku do pečiva, pridáme žĺtka, čo nám zostali a rozmixujeme do hladka. Panvicu zohrejte a rozpustite kokosový olej. Pridávame našu skvelú proteínovú zmes cca 1/4 šálky a smažíme cca 1-2 min. z každej strany.

A môže sa začať servírovať. Ako prílohu je možné použiť vami zvolené ovocie alebo fitness dochucovadlá. Náš typ je zaliať na sebe naukladané palacinky plnené ovocím (banánmi) javorovým sirupom, ktorý vaše skvelé banánové proteínové palacinky zjemní a o tom, že budú šťavnaté asi nemusíme hovoriť :-). Dobrú chuť.    

 

V žiadnom prípade sa nesmie konzumácia proteínových palaciniek či už vegánskych, proteínových alebo banánových zamieňať za pravidelný príjem stravy. Vaša strava musí byť pestrá a zdravá. Proteínové palacinky či už banánové alebo vegánske proteínové palacinky sú zásadne, len ako pochúťka. 

 

Autor : Peter Porubský.  Foto: Depositphotos Inc 

 

 Zdroje:

https://books.google.sk/books?id=uXo7DwAAQBAJ&pg=PT1&lpg=PT1&dq=napoleon+pancake+history+war&source=bl&ots=Gp4FghBzuZ&sig=ACfU3U29yZaSuE4zYmPTlAm47aezQ0NNpA&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiWs-KlkPPsAhUmEWMBHQJ7BbwQ6AEwFXoECAsQAg#v=onepage&q=napoleon%20pancake%20history%20war&f=false 

https://www.kateskitchenkc.com/blog/the-history-of-pancakes/

https://en.wikipedia.org/wiki/Pancake

https://www.thecreativebite.com/light-fluffy-banana-protein-pancakes/

https://www.noracooks.com/vegan-pancakes/

https://www.thecreativebite.com/light-fluffy-banana-protein-pancakes/

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie