Pitný režim


Voda je nevyhnutnou súčasťou nášho života, ktorá prispieva ku správnemu fungovaniu nášho organizmu. Táto vzácna tekutina je súčasťou krvi, lymfy, tkanivovej tekutiny a zároveň sa podiela na mnohých metabolických procesoch v tele človeka. Pitný režim je dôležitý pre novorodenca tak ako aj pre dospelého jedinca.

Pitný režim u človeka


Telo dospelého človeka obsahuje 65% vody, ktorá sa nachádza vo svaloch, tkanivách, vnútorných orgánoch, tukových tkanivách a hlavne prúdi v krvi. U novorodencov tvorí až 80% ich tela. Kojené deti prijímajú tekutiny z materského mlieka bez prijímania akýchkoľvek iných foriem tekutín. Štúdia z roku 2014 preukazuje, že ani matky nemusia piť nadbytok vody. Aký je pocit smädu, taký je príjem tekutín.

Pitný režim je dopĺňanie tekutín do tela pitím alebo prostredníctvom stravy (zelenina, ovocie) v dostatočných množstvách. Zelenina, bobule a rôzne iné ovocie sú obzvlášť bohaté na vodu (je v nich 80 - 90% vody). Denný príjem tekutín u dospelého človeka sa pohybuje od 2-3 litrov. Neustále pohybujúca sa bilancia vody v našom tele by mala pozostávať z 2,5l , ktorý zahŕňa príjem a výdaj tekutín.

Dehydratácia


Telo sa zbavuje tekutín formou moču, stolice, potením alebo dýchaním. Pri nadmernom úbytku vody z tela vzniká dehydratácia organizmu. Často vzniká úbytok vody pri hnačkách, vysokých teplotách, zvracaní alebo nedostatočnom pití vody. Všeobecne je známe, že človek bez vody vydrží maximálne 3 dni.

Následkom dehydrovaného alebo odvodneného organizmu vzniká veľké množstvo porúch organizmu. Jedným z prvých príznakov môžu byť suché pery, bolesť hlavy, závrate, zahmlievanie pred očami, opuch končatín. Nedostatkom vody v tele sú nadmerne zaťažené obličky, môže vzniknúť zápal močových ciest.

Prehriaty organizmus


Počas teplých letných dní prichádzajú vysoké teploty ovzdušia, radi trávime čas pri vode alebo na slnku a zabúdame piť. Naše telo sa nestíha schladiť, a tak vznikne prehriaty organizmus. Náchylnejší sú starší ľudia a novorodenci. U novorodencov ešte nieje vybudovaná termoregulácia, čo spôsobuje prehriate tela alebo úpal už za pár minút.

Typické príznaky pri prehriatí:

  • Zvýšená teplota
  • Pocity ako pri chrípke
  • Únava, slabosť
  • Bolesti svalov a podráždenosť
  • Zvracanie 

Ako predchádzať takýmto stavom? Vhodnou prevenciou je dostatočný pitný režim (20-40ml na 1kg telesnej hmotnosti za 24hodín), nezdržiavať sa na priamom slnku, vyhýbať sa alkoholickým a studeným nápojom (uprednostniť vlažné nápoje).
Správny pitný režim sa nemusí zakladať iba na pití čistej vody. Tekutiny sa môžu obmieňať za šťavy z čerstvého ovocia, vhodnou možnosťou je aj vlažný čaj alebo citronáda.
Počas letných dní nás najlepšie schladí čerstvá citronáda. Okrem toho, že je citrón bohatý na vitamín C, pôsobí na nás osviežujúco. Pohár citrónovej vody ráno nalačno pôsobí priaznivo na metabolizmus, posilňuje imunitný systém, podporuje trávenie, navyše napomáha pri chudnutí.

Ráno si prevaríme 2dc vody, pridáme 2 čajové lyžice citrónovej šťavy a máme skvelý detox pre naše telo.

Recept na citronádu

citronáda


Najskôr si pripravíme nádobu na vodu, ktorou môže byť karafa alebo džbán. Do nádoby nalejeme 2l vody. Vytlačíme si z 1,5 citróna šťavu a polovicu citróna rozkrájame na mesiačiky. Ak si potrebujete citronádu trochu osladiť, odporúčam domáci bazový sirup. Je veľmi chutný a citronáde dodá príjemnú chuť. Na záver si ju vieme dochutiť čerstvou mätou. Pridáme pár lístkov mäty a vytvoríme si citronádu s mätou. Môžeme pridať kocky ľadu .

Pitný režim pri športovaní


Športovci sú samostatnou kategóriou, u ktorej sa strata telesných tekutín pohybuje medzi 0,5l–2l za hodinu. Z tohto dôvodu je dôležité počas cvičenia vypiť veľa tekutín. Pri správnej hydratácii organizmu je človek schopný podať lepší výkon.
Najlepšie je vypiť 250ml až 500ml maximálne 4 hodiny pred cvičením. V prípade, že sa nevytvoril moč alebo je tmavožltý je vhodné vypiť ešte 125ml až 375ml šálky vody.

Pýtate sa či je vhodné počas športu piť čistú vodu z vodovodu alebo športové nápoje? Samy si zvoľte svoj výber.

Najvhodnejšou alternatívou pre pitný režim počas dňa je čistá voda či už u bežného človeka ale aj športovca. Prísunom čistej vody nahradíte telu všetku vodu, ktorú spotrebuje. Nieje vhodné piť alkoholické nápoje, nápoje s obsahom kofeínu alebo nadmerného množstva cukru. Telo ich pri športe nedokáže dostatočne vstrebávať.

Športové nápoje je vhodné piť v prípade, že:

  •  sa nadmerne a dlhodobo potíte (viac ako 45minút)
  • máte na sebe športové vybavenie ako napríklad pri hokeji
  • intenzívne športujete 
  • prostredie je veľmi vlhké alebo naopak horúce

Športové nápoje obsahujú vodu, elektrocyty, draslík, sodík a väčšina z nich aj sacharidy, ktoré majú zlepšovať výkonnosť.

Naše odporúčanie

proteínová voda

Autor: Mgr. Adriána Magátová  Foto: Depositphotos Inc 

Zdroje :

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24916640/
https://www.healthline.com/nutrition/sports-drinks#athletes
https://www.unlockfood.ca/en/Articles/Physical-Activity/Sports-Nutrition-Facts-on-Hydration.aspx

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie