Čaj

Čaj

Za kolísku čajovej kultúry považujeme Čínu. Slovo čaj je čínskeho pôvodu (te a, té če, ča) tam čaj poznali už v roku 2700 p.n.l O čaji sa hovorí, že je umelecké dielo, ktoré potrebuje čarovné ruky, aby sa uplatnili jeho ušľachtilé vlastnosti. Do Európy sa čaj dostal v roku 1636 do Paríža, no nie ako nápoj, ale ako liek. Dá sa povedať, že najprv sa tieto nápoje prezentovali ako liečivé čaje. Čo pochopiteľne pri kvalitných čajoch zostalo i dodnes.Každá veľmoc čaju, ako je napríklad Čína, India, Ázia, Anglicko či Amerika majú svoje odlišnosti v príprave čaju.

Čaj

Či už máme na mysli zelený čaj, čaj matcha, šípkový čaj, zázvorový čaj alebo akékoľvek iné kvalitné čaje musíme skonštatovať, že je to úžasný nápoj, ktorý môže byť dokonca aj povzbudivý ako káva či kakao, pretože obsahuje zvláštne organické látky alkaloidy a tie pôsobia na jednotlivé ústrojenstvá. Kvalitný čaj povzbudí Srdce, nervy či činnosť svalov. 

Čaj príprava_1

Podmienkou dobrej prípravy čaju je kvalitná, pitná voda. V Číne sa dokonca zbierajú kvapky rosy z listov niektorých rastlín. Mnohé čajovne v Číne sú postavené pri prameni kvalitnej vody. Na prípravu kvalitného čaju nikdy nepoužívajte kovovú nádobu. Treba si pamätať, že Čajové listy nesmieme variť vo vode len spariť vriacou vodou. Čaje nikdy nelúhujeme dlhší čas, ako je 6 minút. Nikdy sa nesnažte spraviť čaj už zo sparených lístkov. Takýto čaj je bezcenný. Čaje z rôznych oblastí sa líšia chuťou, vôňou, farbou účinkami. Ako napríklad zázvorový čaj, ktorý môže pôsobiť ako antioxidant.

Čaj antioxidant

Bylinné čaje predstavujú sušené alebo inak upravené lístky, alebo kvety aromatických bylín. Mnohé z nich sa používajú v ľudovom liečiteľstve. Lipový čaj na potenie, šípkový ako zdroj vitamínu C. Dnes je možné na eshopoch nájsť úžasnú paletu čajov. Čaje by sa vo všeobecnosti mali piť nesladené. V domácnosti sa často pripravujú odvary z ovocia ( zo sušených jabĺk zo sušených bylín) 

Šípkový čaj 

šípkový čaj_1

Zo šípok plodu šípkovej ruže obsahuje vitamín C, kyselinu L-ascorbovú, triesloviny, sacharidy, fenoly. Zbierajú s apo prvom mraze a chutia sladkokyslo. V šípkovom čaji je množstvo minerálnych látok ( fosfor, draslík, vápnik, horčík) ktoré energizujú a vyživujú bunky. Šípkový čaj čistí obličky, močové a žlčové cesty. Šípkový čaj je vhodný v zimných mesiacoch pre vysoký obsah vitamínu C. 

Zelený čaj

zelený čaj

Je úžasný nápoj, ktorý sa vyrába v rôznych podobách napríklad ako zelený čaj sypaný alebo v klasických vrecúškach. Ukazuje sa, že zelený čaj môže pomáhať proti zápalom. Zelený čaj sa ukazuje, že pomáha aj pri obezite, cukrovke, a kardiovaskulárnych chorobách. Na základe vedeckých pokusov sa ukazuje aj fakt že jeho základná zložka pigalokatechín-3-gallát (EGCG) má protizápalové účinky. Vyrába sa z čajových listov, ktoré počas spracovania neprešli procesom vädnutia a oxidácie.  Odporúča sa piť v letných horúčavách vlažný. Zabraňuje pocitu smädu a poteniu. Je veľmi obľúbený v Číne a jeho konzumácia presahuje spotrebu čierneho čaju. Dnes je mnoho eshopov, ktoré Vám ponúknu kvalitný zelený čaj. 

Bylinné čaje 

bylinné čaje

Dá sa povedať, že je to zmes rôznych bylín, ktoré sú telu prospešné. Do príkladu si môžeme uviesť mätový čaj, žihľavový čaj alebo medovkový čaj. Takéto čaje sú odborníkmi zostavované hlavne kvôli liečivým alebo preventívnym účinkom. Niektoré zmesi takýchto čajov sa neodporúčajú piť dlhodobo. Preto je dôležitá konzultácia s odborníkom. Dosť častou metódou je pri takýchto čajoch nechať bylinky vylúhovať v studenej vode niekoľko hodín, pretože pri zabarení by sa z byliniek pôsobením tepla stratilo významné množstvo účinných látok. 

Dnes je skvelou voľbou pri nákupe kvalitného čaju zájsť na internetové obchody, ktoré sa predajom čajov zaoberajú. Cez eshopy je možné zakúpiť skvelé čaje určené ako na relax či fitness čaje. 

 

Autor : Mgr. Helga Porubská.  Foto: Depositphotos Inc 

 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29188046/

https://sk.wikipedia.org/wiki/%C4%8Caj

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27634207/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%BD_%C4%8Daj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bylinkov%C3%BD_%C4%8Daj

 

   

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie