Ako zaspať a netrápiť sa v posteli

Ako zaspať

ako zaspať a netrápiť sa v posteli


Spánok je potrebný stav odpočinku pre každú živú bytosť ( zvieratá i ľudí). Je to stav kedy naše telo oddychuje, relaxuje. Počas spánku prebieha regenerácia organizmu, ktorá má veľký vplyv na náš ďalší deň i život.


Už v skorom rannom veku keď dieťa príde na svet prikladáme veľký dôraz nato, aby dieťa veľa spalo, oddychovalo a naberalo sily na svoj ďalší vývoj . V prvé dni svojho života spí novorodenec skoro stále. Pýtate sa prečo? Potreba spánku u týchto malých tvorov je skutočne vysoká aj vďaka namáhavej ceste von počas pôrodu. Taktiež nesmieme zabudnúť nato, že nervový systém novorodenca ešte nie je vyvinutý a vplyvy prostredia ho rýchlo vyčerpávajú.


Kým novorodenci spia vždy keď sú unavení, režim spánku u väčších detí sa postupne skracuje. Čím je dieťa staršie, tým je potreba spánku kratšia. Tak isto to môžeme pozorovať aj u dospelého človeka. Dospelý jedinec by mal mať dĺžku spánku 7-8 hodín. Je to však individuálne v závislosti od rôznych faktorov.

spánok

Únava

Únava je prirodzená odpoveď nášho organizmu na nadmernú fyzickú i psychickú záťaž, na ktorú naše telo bežne nie je zvyknuté. Je to pocit, kedy telo vysiela varovný signál, že už nevládze, potrebuje oddych. Takýto pocit môže zažiť bežne aj zdravý človek. Bežne človek prežíva krátkodobú únavu, jesennú alebo jarnú únavu. Pokiaľ únava pretrváva a po odpočinku nepríde k zmene, je dôležité vyhľadať lekára a zistiť príčinu nespavosti. 

Príčiny únavy

 

Tehotenstvo

 

Dôvodov nespavosti môže byť niekoľko. Jednou z príčin je aj tehotenstvo. Žena bežne v prvom trimestri prežíva pocity únavy a často spí. Vyskytnúť sa môže aj bolesť svalov, slabosť nôh. Môže to byť vplyvom hormónov, vyššej váhy ženy počas tehotenstva alebo aj nedostatkom živín, či železa, ktoré si berie plod. Preto je v tehotenstve dôležité konzumovať potraviny s vysokým obsahom železa a vitamínov.

1. Stres

Stres je bežnou súčasťou dnešného života. Vplyvom nadmerného stresu môže vzniknúť chronický únavový syndróm. Môže sa prejaviť v každom veku ale hlavne ako únava po 40. Najčastejšie sa prejavuje ako silná bolesť hlavy.

2. Anémia

Vzniká kvôli nedostatku červených krviniek. Pre chudokrvnosť je typický nedostatok vitamínov a železa, strata krvi. Typické príznaky pre anémiu sú slabosť, tlkot srdca, bolesť hlavy, bledá pokožka.

3. Rôzne ochorenia 

Môžeme spomenúť napríklad ochorenie štítnej žľazy, cukrovka, skleróza multiplex, chronická obštrukčná choroba pľúc. Spomenuté diagnózy sa často prejavujú bolesťou hlavy a očí, bolesťou svalov, únavou, ospalosťou.

Uvedieme si 10 rád ako zaspať

Pýtate sa ako rýchlo zaspať alebo ako mám zaspať?  Ponúkame Vám 10 rád ako rýchlejšie zaspať alebo ako si uľahčiť večerné zaspávanie a ráno nevstať s bolesťou hlavy.

Posteľ

Pre niekoho podstatná vec, pre iného hlúposť. Posteľ je veľmi dôležitým faktorom pre dobrý spánok. Tvrdý/mäkký matrac má výrazný vplyv na to ako prežijeme svoj spánok. Spánok na odlišnom matraci ako je ten náš doma, nám môže spôsobiť pocit nepohodlia, diskomfortu. Vďaka tomuto pocitu si naše telo neoddýchne, neprebehne regenerácia a nadobudneme pocit únavy po spánku.

Nápoje a jedlo

Pred spaním je veľmi dôležitá konzumácia nápojov a jedál. Vplyvom alkoholu alebo kofeínu pred spánkom vzniká prerušovaný spánok, čo spôsobí, že človek sa ráno zobudí unavený. Veľmi dôležité je taktiež stravovanie predtým ako pôjdeme do postele. Človek by nemal ísť do postele hladný ale ani prejedený. Nie je vhodné konzumovať ťažké a mastné jedlá. Naopak vhodnou alternatívou sú čerešne, ktoré obsahujú melatonín pre lepší spánok. Keď siahnete po pohári mlieka určite nič nepokazíte.

Teplota v miestnosti

Pre každého je vhodná iná teplota ovzdušia. Niekto potrebuje chladnejšie prostredie pre pokojný spánok, iný zas teplejšie. V podstate je dôležité aby nebolo v spálni príliš teplo. Pri nesprávnej teplote sa nemusí dostaviť Rem fáza, vďaka čomu môžeme mať ráno pocit prebdenej noci.

Bylinky

Valeriána lekárska má skvelé účinky na problémy vyvolané stresom alebo prepracovanosťou.  Z tejto bylinky si okrem čaju môžete pripraviť tinktúru alebo zakúpiť kapsule do kúpeľa. Ďalšou účinnou bylinkou je aj medovka lekárska, ktorá má skvelé ukľudňujúce účinky. Pred spaním dobre padne bylinkový čaj na zahriatie a upokojenie organizmu. Okrem spomínaných byliniek si môžete pripraviť chutný čaj aj z harmančeka, rumančeka alebo ľubovníka.

Relaxácia

Pustiť si príjemnú hudbu, zavrieť oči a relaxovať je vhodný spôsob ako sa pripraviť na dobrý a kvalitný spánok. Prípadne si napustiť teplú vaňu, nasypať soľ a oddychovať.

Ak Vám chýba pohyb a chceli by ste spojiť príjemné s užitočným, joga je tou pravou voľbou. Po joge nadobudnete pocit znovuzrodenia. Telo je uvoľnené, oddýchnuté, hlava vypnutá a vy ste pripravený na svoj spánok. Vďaka joge nadobudnete nielen lepší spánok, relax, ale aj rozhýbanie tela.

meditácia

Čítanie kníh

Skúste si pred spaním prečítať svoju obľúbenú knihu. Nie je vhodné čítať hororové alebo scifi knihy.

Čerstvý vzduch

Otvorte si okno alebo si doprajte pred spaním prechádzku po čerstvom vzduchu.

Rutina

Vytvorte si pred spánkom každodennú rutinu. Telo si zvykne a vie, že je čas pospať si. Keď cítite únavu, zatvorte oči a všetko okolo nechajte „plávať“.

Upratanie myšlienok a zbytočností

Často sa Vám stáva, že len ležíte, rozmýšľate a nedá sa Vám zaspať? Je vhodné si predtým ako si ľahnete upratať svoje myšlienky, prípadne napísať na papier povinnosti, ktoré ste nestihli. Vypnite a odložte telefóny, tablety i televíziu aby Vás to počas spánku nevyrušovalo.

Lieky na spanie

V prípade, že nezaberajú metódy uvedené vyššie, je možné siahnuť aj po liekoch bez lekárskeho predpisu.  Majú upokojujúci účinok a zmierňujú príznaky nervového napätia.  V prípade nespavosti pomôžu zaspať. Tieto prípravky fungujú na báze bylín ako je valeriána lekárska alebo medovka lekárska. Taktiež obsahujú melatonín, čo je telu vlastná látka, ktorá urýchli zaspávanie.

13689-1_movit-energy-melatonin-premium-5--mg-100--kapsul

V závažnejších prípadoch Vám lekár predpíše lieky na spanie určené len na lekársky predpis.

Dobrý spánok je rovnako dôležitý ako pravidelné cvičenie a zdravá strava. Výskum ukazuje, že zlý spánok má okamžité negatívne účinky na vaše hormóny, cvičebný výkon a mozgové funkcie.

Autor: Mgr. Adriána Magátová Foto: Depositphotos Inc 

Zdroje: https://www.healthline.com/nutrition/17-tips-to-sleep-better

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie