4 veci ktoré ste o šejkroch nevedeli

 

musclem shaker

Šejker ( shaker ) je vynikajúcou pomôckou, ktorá slúži nie jednému športovcovi dbajúcemu na príjem presných hodnôt výživových doplnkov. V spojitosti so šejkrami vznikajú rôzne situácie. My sa na ne dnes pozrieme v článku 4 veci, ktoré ste o šejkroch nevedeli.

(1) Farby na šejkroch sú kľúčové

Človek reaguje na rôzne farby zaujímavým spôsobom. Mnoho ľudí si vyberá tovar podľa prevládajúcich farieb. Inak to nie je ani medzi tovarom ako sú šejkre. Pokiaľ by sme sa zamerali na šejkre, v ktorých bude prevládať červená a oranžová farba, je dosť možné že sa vám pri pohľade bude zvyšovať chuť na nápoj. Kedže tieto farby vzbudzujú teplo a istotu. Pri modrej alebo šedej prevládajúcej farbe je to skôr s odmietavým charakterom, nakoľko nie sú tak stimulujúce, skôr sme zdržanlivý. Je možné, že ľudia siahajú v zime skôr po teplých farbách, spôsobujú ilúziu tepla. Pokiaľ sa na šejkroch nachádzajú farby citrónu poprípade logo v ktorom je citrón použitý, takýto šejker v podvedomí môže navodiť pocit sily.

(2) Tvar šejkru 

Jedným z rozhodujúcich faktorov je tvar šejkru. Pri rôznych tvaroch sa tak isto chováme rozdielne ako pri farbách. Úzke nádoby ako šejkre vzbudzujú rešpekt a s tým sa nesie aj striedmosť. Zase pri širokých nádobách, ako sú šejkre môžeme povedať, že nám evokujú uvoľnenosť apetítu. Veľmi neefektívne by bolo skonštruovať šejker s ostrými hranami nakoľko ostré hrany nám môžu evokovať bolesť a celkovo nepohodu. Preto siahame radšej po oblých tvaroch. 

(3) Šejker úžasný vynález 

Už cca pred 7000 rokmi pred n.l sa pravdepodobne použil prvý šejker, ktorý bol zostrojený z vydlabanej tekvice. Používala sa ako nádoba, ktorá sa dá uzavrieť a následne pretrepať. Pravdepodobne sa ako prvý nápoj v šejkri zamiešala zmes kakaa a obilných zmesí, ktoré sa dochutili korením. Obdobie znovuzrodenia šejkra priniesla náhodou krčmárka ktorá spojila dve nádoby z ktorých jedna mala menší otvor ako tá druhá. Bolo to v polovici 19 storočia. Neskôr šejker prešiel rôznymi úpravami až do dnešnej podoby.

(4) Šejker zápach a plesne

Ako v každej nádobe aj v šejkri vznikajú plesne ktorým sa mimoriadne dobre darí vo vlhkom a tmavom prostredí. Pokiaľ sa vám zdá že šejker zapácha alebo má vo vnútri pleseň je treba ihneď konať. Je viacero spôsobov ako šejker zbaviť plesni. Napríklad jednou z možností je ocot a teplá voda. Šejker ponorte do teplej vody s octom a nechajte ho poriadne vymočiť zopár hodín. Následne potom umyť. Zápachom sa vyhnete aj tak že pridáte do šejkru naplneného vodou 1 lyžičku prášku do pečiva a nechajte pôsobiť. Následne poumývať.   

 

 Autor : Mgr. Helga Porubská.  Foto: Depositphotos Inc 

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie